Konusmacı 2018

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ BİLİM ŞENLİĞİ

EK2

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ BİLİM ŞENLİĞİ

KONFERANSA KATILACAK KONUŞMACILARIN ÖZGEÇMİŞLERİ

 

Dr. SELÇUK TOPAL:

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlarken doktorasını Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde tamamladı.

Astronomiyi daha geniş kitlelere en doğru ve ilgi çekici şekilde ulaştırmak maksadıyla Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesapları aracılığıyla ilgilenen herkes için Astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. Uzaya çıkan ilk Türk olabilmek için düzenlenen uluslararası bir yarışmada ülkemizi temsil etmiştir.

Hürriyet ve STEM&Maker dergisinde yazardır.

Gerekli koşullar oluştuğunda ülkemizdeki eğitim kurumlarını da şahsen ziyaret etmektedir.

 

PROF. DR. ETHEM DERMAN
Mezun Olduğu Öğretim Kurumları ve Derecesi     
                                                     İlkokul : 1959, Tarsus Türkocağı İlkokulu
Ortaokul : 1962, Tarsus Lisesi
Lise : 1966, Tarsus Lisesi
Yüksek Öğrenim : 1972, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik/Astronomi

Bölümü, Çalıştığı Kurumlar ve Ünvanları
Akademik Durum
Yüksek Lisans : 1973, Prof. Dr. Edibe Ballı danışmanlığı “Pallas Küçük Gezegenin Gözlemi ve Yörüngesinin Bulunması”, İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Astronomi Bölümü
Doktora : 1980, Dr. Roberto Starlio danışmanlığında “Spectroscopic Analysis of Alpha Andromedae”
Araştırma Görevlisi : 1981, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi
Yardımcı Doçent : 1982, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi
Doçent : 1989, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi
Profesör : 1996, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi

Aldığı Burslar
İtalyan Hükümeti Öğrenci Bursu : 1976-1980, İtalya’da “Advanced School of Physics” de okumak için
TÜBİTAK Bursu : 1986, TÜBİTAK yurt dışı bilimsel etkinliklere katılma bursu

Akademik, İdari ve Benzeri Görevleri
Mart 1995 – Ekim 2000 : Ankara Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Mayıs 1997 – Şubat 2003 : Ahlatlıbel Gözlemevi Müdürlüğü
Ağustos 2003 – Nisan 2004 : Astronomi Bölüm Başkanlığı

 

Arş. Gör. IŞIL YENİDOĞAN

Eğitim;
İstanbul Teknik Üniversiteri, Elektrik Mühendisliği, Elektrik Mühendisi 1994
İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Programı, Yüksek Elektrik Mühendisi, 1997
Kadir Has Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Enformasyon Teknolojileri Programı, Bilişim Teknolojileri Uzmanlığı, 2010

Kariyeri;
1996-2000 Araştırma Görevlisi, İstanbul Teknik Üniversitesi
2000-2007 Kurucu Ortak, PMC Mühendislik
2008-2017 Okutman, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
2009-günümüz Teknik Bilirkişi, Adalet Bakanlığı Adalet Komisyon Başkanlığı
2017-günümüz Öğretim Görevlisi, Kadir Has Üniversitesi İşletme Fakültesi

 

 

PROF DR. AHMET CELAL CEM SAY

Öğrenim;
T.E.D. Ankara Lisesi (1983)
Bilgisayar Mühendisliği lisans derecesi, Boğaziçi Üniversitesi (1987)
Bilgisayar Mühendisliği doktora derecesi, Boğaziçi Üniversitesi (1992)
K.K.K. Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri Okulu (1995)

Burslar;
TÜBİTAK lise bursu
TÜBİTAK doktora bursu
Viyana Üniversitesi Dil Okulu bursu
İtalyan Kültür Enstitüsü Dil Okulu bursu

İş Tecrübesi;
1987-1992 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Araştırma Görevlisi.
1995-1996 Dz.K.K Envanter Kontrol Merkezi Komutanlığı, İkmal Hizmetleri Yazılım Subayı.
1992-1996 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yardımcı Doçent.
1996-2003 Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Doçent.
2003-günümüz     Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Profesör.
(Işık, Galatasaray ve Bilgi üniversitelerinde de çalışmışlığı vardır.)

 

 

 

 

PROF. DR. ATA AKIN

Dr Ata Akın, lisans diplomasını İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1993’te, yüksek lisans diplomasını aynı üniversitenin Biyomedikal Programı’ndan 1995’te almıştır. Dr Akın doktora derecesini, Biyomedikal Mühendisliği üzerine, Drexel Üniversitesi School of Biomedical Engineering’den 1998’de almıştır. 1999’dan itibaren aynı üniversitede araştırmacı olarak çalışmaya başlamış ve ONR, DARPA, NIH gibi kuruluşlardan aynı zamanda da çeşitli şirketlerden araştırma projelerine destekler almıştır. 2002’de Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde çalışmaya başlamıştır. 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’ne geçerek 2014-2015 arasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaya başladı. 2015’te Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü’ne geçerek Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak göreve başlamıştır. Dr Akın’ın Nöro-Optik Görüntüleme Laboratuvarı’nda yürüttüğü araştırma alanları nörogörüntüleme ve sistem biyolojisidir. Nörogörüntüleme alanında yakın kızılaltı dalgaboyunda çalışan biyomedikal optik sistemler geliştirerek beyin ve kas metabolizmasına ait hastalıkların ve meme kanserinin erken tanısına yönelmiştir. Sistem biyolojisi üzerine yaptığı araştırmalar ile insan biyolojisi ve biyokimyasının matematiksel yöntemlerle modellenmesi sayesinde nörobiyoloji, metabolizmal hastalıklar, kanser biyolojisi ve sporcu performansı fizyolojisini daha iyi anlayacak yaklaşımlar geliştirmektedir. Araştırmaları TÜBİTAK, Avrupa Topluluğu ve TEYDEB tarafından desteklenmektedir.

 

PROF. DR. NİHAT BERKER:

Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı, Sabancı Üniversitesi Eski Rektörü (2009-16), MIT Emeritus Fizik Profesörü Nihat Berker’in, Fizik ve Kimya’dan çift Lisansları MIT’den, Fizikten YL ve Doktorası Illinois (Urbana-Champaign) Üniversitesindendir. Harvard Üniversitesinde postdoctoral araştırmalarından sonra, 1979-1999’da MIT’de öğretim üyeliği yapmıştır ve 1988-2004’de MIT Profesörü olmuştur. 1999’da Türkiye’ye kesin dönmüş ve aralıksız lisans, lisansüstü, lise öğrencilerine; ve ayrıca herkese açık dersler vermiştir. İTÜ’de Fizik Bölümü Başkanlığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Koç Üniversitesinde Profesörlük yapmıştır. MIT Fizik Bölümü Buechner Eğitim Ödülü, Alfred P. Sloan Fellow, TÜBİTAK Bilim Ödülü, American Physical Society Fellow, MIT Fen Fakültesi Lisansüstü Eğitimde Mükemmellik, TÜBA Seçkin Türk Bilimcisi, Humboldt Research Award, KoçPost Öğrenci Gazetesi Yılın En İyi Hocası, Bilime Yön Veren 100 Türk ve Türk Fizik Derneği Onur Ödüllerini kazanmıştır. Türkiye Bilimler Akademisi’ne ve Academia Europaea’ya seçilmiştir. 2009-16 yıllarında Rektörlüğü sırasında, fizik araştırmalarını ve makalelerini, ve her dönem verdiği dersleri (“Faz Geçişleri ve Renormalizasyon Grubu Teorisi”, “İstatistik Fizik”, “Dünya Enerji Görünümü: Önümüzdeki Yıl”, “Su: Fizik, Nanofizik, Kimya ve Jeopolitiği”, “Alkibiades ve Filoktetes: Oligarşik Toplumda Kişinin Yetenek ve Hakları”, “Hayal, Gerçek, Bilim, Toplum”, “Oryantalizmin Uygulaması ve Teorisi: Durrell ve Said”, “Arttırılmış Mekanik”,”Kuantum Mekanik ve Nano Bilim”) vermeyi aralıksız sürdürmüştür.

 

 

PROF. DR. TÜRKER KILIÇ:

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olan, Beyin-Sinir Cerrahisi Anabilim Dalında çalışan Prof. Dr. Türker KILIÇ özellikle beyin damar hastalıkları ve beyin tümörleri alanlarında çalışmaktadır.

Dr. Kılıç tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde 1991 yılında, uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda 1997’de tamamlamıştır.

Harvard Üniversitesi Brigham and Women’s Hospital ve Dana-Farber Kanser Enstitüsü’ndeki Nöroonkoloji üst-ihtisasını Aralık 1998’de, Anatomi Doktorası’nı Marmara Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı’nda Şubat 2000’de tamamlamıştır.

Türkiye Bilimler Akademisi’ne 2007’de seçilen Dr. Kılıç, tıp fakültesi öğrencisi iken Uluslararası Tıp Fakülteleri Öğrencileri Araştırma Ödülü ve Hacettepe Üniversitesi Üstün Başarı Ödülü’nü almıştır.

Dr. Türker Kılıç, Avrupa Nöroşirürji Yeterliliğini 1997’de almış ve 1992 yılında Almanya’da transcranial doppler ultrasonography temel ve klinik eğitimini, 1995 yılında İsveç’te Gamma-Knife ışın cerrahisi eğitimini tamamlamıştır.

Bilimsel araştırmaları, 1999 yılında Avrupa Nöroşirürji Dernekleri Birliği’nin “En Değerli Araştırma Ödülü”ne, 2001’de Amerika Nöroşirürji Dernekleri Birliği’nin “Nöroonkoloji Genç Araştırmacı Ödülü” ne layık görülmüştür.

Dr. Kılıç, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından 2000 yılında “Araştırmaya En Fazla Teşvik Eden Öğretim Üyesi” seçilmiştir. Yine 2000’de Türkiye Beyin Araştırmaları Derneği, Bilimsel Araştırma Ödülünü, 2001’de ve 2002’de Türk Nöroşirürji Derneği Bilimsel Araştırma Ödüllerini kazanmış ve 2002-2005 yılları arasında TÜBA-GEBİP bursuna layık görülmüştür.

Bilimsel çalışmaları, 2005 yılında Amerika Nöroşirürji Dernekleri Birliği’nin (AANS) En Değerli ABD-dışı Bilimsel Çalışma Ödülünü kazanmıştır. Dr Kılıç, 1997-1998 yıllarında Harvard Üniversitesi’nde beyin kanserlerinden olan astrositomlar konusunda çalışmış ve halen üzerinde çalıştığı bir molekülün astrositomlarda etkinliğini ispatlayan deneylerini sorumlu araştırmacı olarak yapmıştır. Bu araştırmanın 2000 yılında yayınlanması üzerine NIH onayı alınarak başlanan klinik araştırmaların sonunda üzerinde çalışılan molekül ilaç haline (Glivec) gelmiş ve günümüzde bazı beyin kanserlerinin tedavisinde kullanılır olmuştur.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler Enstitüsünde iken yürütücülüğünü yaptığı Moleküler Nöroşirürji Laboratuvarı birçok farklı kurumdan 20’yi aşkın ödül ve ar-ge desteği kazanmıştır. İçerisinde 3000’e yakın dokunun korunduğu bir tümör bankası olan laboratuvarda, beynin damarsal hastalıları ve nöroonkoloji alanlarında ulusal-uluslararası ortak projeler yürütülmektedir. Dr. Kılıç’ın Türk Nöroşirürji Derneği ,Avrupa Nöroşirürji Derneği, Amerika Nöroşirürji Derneği, Amerika Sinir Cerrahisi Kongresi, Asya Nöroonkoloji Derneği, Sinir Sistemi Cerrahisi Derneği ve diğer birçok ulusal ve uluslararası bilimsel üyelikleri bulunmaktadır. 2001-2002 döneminde TND Genç Nöroşirürjiyenler Grup Başkanlığını, 2005-2007 yılları arasında TND, Nöroonkolojik Cerrahi Eğitim ve Öğretim Grubu Başkanlığını yürüten Dr. Kılıç, bu kapsamda yurt genelinde birçok toplantı ve çalıştay organize etmiştir. Dr. Kılıç, Acta Neurochirurgica ve Journal of Neurooncology dergilerinde hakemlik yapmaktadır. Dr. Kılıç, yılda 600’ün üzerinde hastanın cerrahi tedavisini, 1000’in üzerinde hastanın Gamma-Knife Işın Cerrahisi tedavisini ve 3000’in üzerinde hastanın poliklinik hizmetini gerçekleştirmektedir.

Dr. Kılıç, beyin tümörleri ve damarsal hastalıklarının moleküler patogenezi konularında araştırmalarını sürdürmekte ve çalışmalarına 750’nin üzerinde bilimsel atıf bulunmaktadır. Dr.Türker Kılıç 2009 nisan ayından itibaren Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Başkanlığını üstlenmiş ve 2009 aralık ayında ise profesör kadrosuna yükseltilmiştir. Prof Dr Kılıç çok sayıda üniversitede davetli bilim adamı olarak görevler yapmıştır.

2010 yılı Amerika Beyin Cerrahları Birliği toplantısına Türkiye’den bilimsel bildirisi kabul edilen tek beyin cerrahı olmuştur.

31.08.2012 Tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Türker KILIÇ halen bu görevini sürdürmektedir.